Plywood, Beton Kalıplık Kontrplak, Film Kaplı Kontrplak, Kalıp Sistemi Ürünleri

Aspen - 18mm - Aspen - Kontraplak

Aspen Plywood, 1,6 mm kalınlığında Aspen ağacı katmanlarından oluşmaktadır. Orta ölçekli projelerde değerlendirilebilecek, standart kalitede plywood ‘dur. Ortalama 15-30 + kez kullanım sayısına sahiptir.


Finlandiya, Rusya, Romanya, Hindistan, Endonezya, Malezya, Şili, Brezilya ,A.B.D. ve Kanada menşeili ürünler Türkiye'ye ithal edilmektedir.

img

Aspen - 18mm - Aspen Kontrplak

Orta ölçekli projelerde değerlendirilebilecek, standart kalitede plywood ‘dur Ortalama 15-30 + kez kullanım sayısına sahiptir.

Genel Bilgi ve Açıklamalar
Ağaç CinsiYoğunluk
(kg/m³)
Bükülme
Direnci
(N/mm²)
MOE
Bükülme
(N/mm²)
Kesme
Direnci
(N/mm²)
Basınç
Direnci
(N/mm²)
Huş (Birch)610
660
120
144
13300-1620011.8
14.2
49
60
Ladin (Spruce)400
430
65
77
10000-120005
5.7
40
50
Keruing680
850
110
160
14000-210009
11.7
58
71
Kayın (Beech)640
720
90
125
12300-164007.7
10
52
64
Meranti(white/red)550
700
90 / 12611400-157008.2
10
51
65
Kara Çam550
620
88
99
10600-145008.8
10.9
45
62
Douglas Çamı55072127007.347


Montaj tavsiyeleri

Ortamın nem oranındaki değişiklikler nedeni ile plaka boyutlarında değişimler olabilir. Dolayısı ile montaj aşamasında lütfen plakalar arasında boşluk bırakınız. Plakalar genel amaçlı ahşap işleme makineleri ile işlenebilir.
Diğer bilgiler

Ahşap, organik bir malzeme olması sebebiyle, her panelde farklıdır. Bu nedenle, bir resim ya da örnek, renk, doku, lif ve budak açısından tüm plakaları temsil edemez.

Neden Kontraplak?

KALİTE

Kaliplikkontraplak.com olarak ürün politikamız kaliteden ödün vermemek olmuştur.
ZENGİN ÜRÜN ÇEŞİDİ

Kaliplikkontraplak.com tüm dünyada kullanılan ve tercih edilen en kaliteli ürünleri ürün yelpazesinde bulundurur ve müşterilerine sunar.
DANIŞMANLIK HİZMETİ

Kaliplikkontraplak.com'un tecrübeli ekibi ürün satışı sırasında ihtiyaçlarınıza yönelik en doğru ürünü bulabilmeniz için, satış sonrasında ise doğru kullanım ve uygulama için sürekli danışmanlık sağlar.
TEKNİK DESTEK

Satış sonrasında tüm teknik soru ve sorunlarınız için gerekli bilgiye sahip destek ekibimiz hizmetinizdedir.
KORUMA VE BAKIM

Kontraplak ürünlerinin en verimli kullanımı ve bakımı için gerekli malzemeleri sitemizde bulabilirsiniz.
FİYAT POLİTİKASI

Kaliplikkontraplak.com, malzemenin cinsine ve kalitesine göre belirlenen istikrarlı ve açık bir fiyat politikası uygulamaktadır.
KONTRAPLAK HAKKINDA

Suya veya rutubete dayanıklı kontraplaklarda teknik yeterlilik önemlidir. Kontraplak seçimi sırasında ürün hakkında doğru fikir sahibi olabilmek için dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar şöyle sıralanabilir: Kontraplağın fiziksel yapısı kalitesine ilişkin önemli İpuçları taşır. Ürün açısında ve gönyesinde olmalı, kalınlıkları tutarlı, katmanları düzgün, yüzeyi pürüzsüz olmalıdır. Kullanılan ağacın nem miktarı ideal olarak %10 civarında olmalıdır. Nem miktarının fazla olması durumunda, kullanımda ve dış mekanlarda sorun çıkabilir. Kontraplağın iç dış tüm katmanları düzgün olmalı ve bu katmanlar birbirine sağlam bir şekilde bağlanmalıdır. Aksi takdirde ürün çabuk deforme olur ve kullanım ömrü kısalır. Ürünün kenarındaki boşluklardan içi hakkında tahmin yürütülebilir.
Pleymut katmanlarını birleştiren tutkal, malzemenin zor şartlardaki performansını belirleyen önemli bir etkendir. Çıplak gözle bunu ayırmak çok zor olmakla birlikte, küçük bir parça kesilerek katmanlar arasını ayırmak suretiyle bakıldığında tutkal renginden tespit yapmak mümkündür. Kontraplaktaki ağacın cinsi ve katmanların inceliği, kullanılacağı yere bağlı olmakla birlikte, ürünün yüke dayanıklılığını belirler. İnce katmanlı ürünler daha çok yük taşırlar ve daha esnektir. Kontraplakta kullanılan ağaçların terbiye ve izole edilmesiyle cinslerinin önemi ikinci dereceye düşmüş gibi gözükse de özellikle elastiki ağaçlar kontrplak için iyi performans göstermektedir.Gevrek ağaçlardan yapılan kontrplakların çabuk bozulduğu görülmektedir.
KONTRAPLAK KULLANIMINDA DİKKAT EDİLECEKLER

Etkin bir uygulama için kontrplak cinsi kullanılacağı işe ve kullanım sayısına göre belirlenmeli, destek aralıkları hesaplanarak gerekli malzemeler kullanılmalıdır.
Montaj sırasında çiviler özenle çakılmalı ve sökülmeli, az sayıda çivi kullanılmalı ve bu çiviler kontrplağa gömülmemelidir. Filmli malzemede matkap kullanılması, çivi ve vida deliklerinin boya ile tecrit edilmesi, ek yerlerinde doğru aksesuarların ve özel köşe koruyucularının tercih edilmesi önemlidir.
Her kullanım öncesinde koruyucu yağ sürülmeli, kullanım sonrasında ise kontraplak yüzeyi deforme etmeyecek şekilde iyice temizlenmelidir.Depolama sırasında aralarda taş veya artık malzeme kalmamış olmasına dikkat edilmelidir.
Kontraplak açık alanda veya maske takılarak yüksek devirli testere ile kesilmelidir.
Kesilen yerler koruyucu boya ile yalıtılmalıdır.
Koruyucusuz olarak direk güneş ışığı altında uzun süre bırakılmamalıdır.
Malzeme özellikle dikine vaziyette düşürülmemeli, sert darbelere maruz bırakılmamalıdır.
Profesyonel kullanımlarda ve uzun süreli kullanımlarda suya ve ısıya direk maruz kalacak yerlerde marin tutkallı kontraplaklar kullanılmalıdır.
Gözlemler göstermektedir ki, uygulama sırasında kullanım şartlarına özen gösterilmesi sonucunda kontraplaklarda verim % 150‘ye kadar artabilmekte, özellikle köşe ve kenar profillerinin kullanımı kaybı en aza inmektedir.